ARCHÍV 2019

Pískoviště spolu se Sladovnou a píseckými spolky vytváří také umělci z celé země

V domě U Koulí dali hlavy dohromady nadějní i protřelí umělci z celé České republiky, aby pro diváky vytvořili Pískoviště, festival dětské radosti, který vypukne už tento pátek 10. května.

Umělecká rezidence, štáb celého festivalu, není na tomto magickém místě náhodou. Pro její umístění se hlavní dramaturg Pískoviště Tomáš Žižka rozhodl zcela záměrně: "Dostali jsme možnost mít rezidenci v jednom z míst, které tady drží paměť místních a snad v každém Písečákovi vyvolává emoce a vzpomínky. A to je skvělé pro to nasáknout atmosféru města a poznat jeho historii i významné osobnosti. Co je takovou třešničkou na dortu, je jeho znak. Dalo by se nyní říct, že se teď na pár dní stal z domu U Koulí, dům U Perel," směje se Tomáš Žižka. Perly jsou totiž jedním z hlavních symbolů letošního Pískoviště.

Proč vznikl právě tento model, kdy Pískoviště spolu tvoří nejen Sladovna spolu s místními spolky, ale i umělci různých profesí i osobností vysvětluje ředitel Sladovny Adam Langer: "Když jsme plánovali Pískoviště,  bylo pro nás velmi důležité pozvat umělce do Písku a nechat je pracovat delší dobu společně s místními spolky i jednotlivci a najít tak společné téma, na kterém budeme pracovat, a stane se hlavním tématem Pískoviště. To se podařilo díky grantu Erasmu, který se jmenuje Story of the Otava river, příběh řeky Otavy, ve kterém jsme byli  úspěšní a dostali jsme možnost pozvat deset umělců na deset dní a pracovat s nimi. Proto jsme oslovili Tomáše Žižku jako člověka, který takový formát zná moc dobře a má s ním spoustu zkušeností, učí na DAMU a byl u mnoha projektů i v zahraničí. Díky svolení města už nic nebránilo tomu, abychom mohli pracovat v domě U Koulí a začali zvát osobnosti. Dnes už Tomáš Žižka jako hlavní nositel myšlenky koordinuje umělce, kteří v domě U Koulí svobodně, ale v rámci zadaného tématu tvoří. Před samotným vypuknutím Pískoviště se práce zintenzivňují, více se zaměřujeme na samotnou realizaci a přijíždějí také další a další umělci a skupiny. Zároveň je pro nás velice cenný i samotný proces a víme, že se tím všichni navzájem od sebe učíme."

V domě U Koulí pracuje také autorka výstavy Včela Katka Hadravová, Matěj Al-Ali, začínající zajímavý umělec, který už vystavoval v Londýně a na Pískovišti je výraznou nejen technickou podporou. Na festivalu spolupracuje i několik studentů DAMU, architektury i zahradní architektury, ČVUT, Filmové akademie, Akademie výtvarných umění, pedagogové a studenti z JAMU, přijedou také lidé z Valdštejnské lodžie, hudebníci z Fekete Seretlek a mnoho dalších.

"Každý festival by neměl být festivalem někoho, ale toho konkrétního města nebo místa a událostí, kde se lidé scházejí. Zároveň by měl být tak trochu komunitním dílem. Většinou se setkáváme s tím, že agentury vytvářejí festival pro nás. Umí to všechno technicky i marketingově vymyslet, ale občas se ztratí základní myšlenka, že jde o společenský akt. Moc se na Pískoviště těším a věřím ve slunečné počasí i nadšené ohlasy návštěvníků," dodává Tomáš Žižka.