ARCHÍV 2019

Ohlédnutí za Pískovištěm 2019

Zájem návštěvníků ze širokého okolí vzbudil už tradičně festival Pískoviště. Ten je známý nejen díky pískovým sochám, které se každoročně představují veřejnosti na náplavce řeky Otavy, ale také pestrým kulturním programem. Letošní Pískoviště měla poprvé na starost Sladovna Písek. Jak se jí to podařilo, hodnotí ředitel Adam Langer: „Troufám si říct, že proběhlo úspěšně, otevřelo nám mnoho otázek a mnoho prostorů pro zlepšení, ale myslím si, že v rámci možností, které jsme měli, všichni členové týmu bojovali statečně a dali do festivalu všechno. Chtěli jsme oživit město a různá místa v něm, což se asi nejvíce povedlo v domě U Koulí a v Hradním příkopě neboli v Parkánech. Dali jsme si za úkol oslovit zájmové skupiny a jednotlivce, kteří by měli chuť se na organizování Pískoviště podílet. To se, doufáme, podařilo. Samotný proces byl pro mne velmi inspirativní a nadějný i do dalších let. Ani jsem netušil, kolik v Písku žije lidí, kteří dělají úžasné věci, jsou akční a vůbec nehledí na zisk, který z toho budou mít. Aktivně se na přípravě Pískoviště podílelo téměř dvě stě lidí, z toho byl tříčlenný produkční tým, i to byl důvod, proč se některé věci nepovedly podle našich představ. Obrovský kus práce odvedl Tomáš Žižka jako hlavní dramaturg i produkční Petra Mojžíšová, mnoho dobrovolníků, institucí, spolků i jednotlivců a celý tým Sladovny, za spolupráci děkujeme všem včetně města Písek.

Aktivitu Písečáků ocenil také Tomáš Žižka: „Aktuálně se hledá tvář celého Pískoviště a i o tom byl tento první ročník. Velmi si považuji aktivit místních organizací i jednotlivců, kteří se na celém procesu podíleli.“

I přes kladné ohlasy je do budoucna několik oblastí, ve kterých by se Pískoviště mohlo a mělo zlepšit, popisuje ředitel: „Určitě bychom chtěli zdokonalit komunikaci k návštěvníkovi v průběhu festivalu, protože při nepřízni počasí nebo dalších problémech jsme neuměli adekvátně rychle zareagovat. Druhá věc, která se nepodařila, byl sobotní večerní program, velká světelná instalace s hudbou a s animací na řece, kterou jsme kvůli počasí mohli realizovat pouze ve velmi omezené podobě. Na druhou stranu velmi povedenou akcí byl program knihovny, kde bylo snad přes 500 lidí najednou. V Palackého sadech bylo méně programu než v minulých letech, ale za den tam kolem pětiset lidí také prošlo. Úspěch měl také program Divadla pod čarou a hodně živo bylo i ve Sladovně, kterou za víkend navštívilo přes 1500 platících návštěvníků. Hrou hrdinové z Písku prošlo za víkend odhadem dva až tři tisíce lidí, takže co se týká návštěvnosti v rámci počasí tak si myslíme, že to byl úspěšný rok,“ dodává na závěr Adam Langer.